Podatek katastralny

podatek katastralny

Podatek Katastralny – co to jest i czy grozi nam w Polsce jego wprowadzenie ?

Podatek katastralny stanowi jeden ze sposobów opodatkowania nieruchomości. Wielkość podatku uzależniona jest od wartości katastralnej nieruchomości, czyli wartości wyliczonej specjalnie dla potrzeb tego podatku. Najczęściej podaje się, że będzie to wartość rynkowa, inna możliwość to wartość czynszowa, czyli ustalona na podstawie dochodowości nieruchomości – czynszu, jaki można uzyskać z najmu. Wysokość opodatkowania większości nieruchomości w Polsce zależy obecnie od jej powierzchni, co powoduje, że podatek od nieruchomości o tej samej powierzchni jest taki sam, bez względu na jej stan i położenie, a co za tym idzie, wartość danej nieruchomości. Podatek katastralny będzie zapewne bardziej sprawiedliwy, oczywiście pod warunkiem że podatek katastralny płacony za nieruchomości o niewielkiej wartości będzie niższy niż obecnie płacony podatek od nieruchomości.

Podatek katastralny – wady

Wśród wad wprowadzenia podatku katastralnego wymienia się najczęściej:

 • skomplikowany sposób wyceny wartości katastralnej nieruchomości,
 • wysokie koszty wdrożenia – stworzenia katastru, czyli zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach będącego elektroniczną mapą nieruchomości w Polsce stanowiącą podstawę do wyliczenia podatku katastralnego
 • wzrost kosztu wynajmu nieruchomości,
 • zagrożenie koniecznością sprzedaży nieruchomości przez osoby o niskich dochodach,
 • podwójne opodatkowanie nieruchomości w użytkowaniu wieczystym – opłata za użytkowanie także naliczana jest od wartości gruntu,
 • podatek katastralny może osiągnąć przerażające wysokości – stawka szacowana na 0,5 – 2%  (np.: przy podatku 1% za mieszkanie o wartości 250.000 zł trzeba byłoby zapłacić 2500 zł podatku rocznie), a biorąc pod uwagę fakt, że wartość nieruchomości w Polsce jest porównywalna z wartością nieruchomości w innych bogatych krajach europejskich, gdzie jednak zarobki są dużo wyższe niż w Polsce, wprowadzenie zgodnie z planami takiej samej stawki podatku spowodowałoby, że realnie dla nas podatek ten byłby wielokrotnie wyższy niż w tych krajach.

Podatek katastralny – przewidywane zalety wprowadzenia:

 • podatek naliczany od wartości nieruchomości byłby bardziej sprawiedliwy niż uzależniony jedynie od jej powierzchni,
 • jednostki samorządu terytorialnego byłyby bardziej zainteresowane inwestycjami w nieruchomości, bo to dałoby im w perspektywie większe dochody podatkowe (wpływy z tego podatku miałyby zasilać kasy gmin),
 • skłaniałby do racjonalnej gospodarki nieruchomościami i sprzyjał racjonalnym inwestycjom,
 • stworzenie katastru zapobiegałoby unikaniu płacenia podatków.

Podatek katastralny w Polsce – stan obecny

Prace nad wprowadzeniem podatku od wartości nieruchomości trwają w Polsce od 1994 r. Warunkiem wprowadzenia tej zmiany jest zakończenie modernizacji Ewidencji Gruntów i Budynków, Ewidencji Podatkowej Nieruchomości oraz Ksiąg Wieczystych. Prace na tym obszarze trwają.

Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne wprowadza obowiązek utworzenia i utrzymania zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN).

Pismo Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii mówi o tym, że funkcjonalności ZSIN, będą wdrażane sukcesywnie w poszczególny powiatach w okresie najbliższych 3,5 roku, ale w kilku powiatach nastąpiło to już w 2011 lub na początku 2012 r. Oznacza to, że za 3 lata Polska będzie przygotowana technicznie do wprowadzenia podatku katastralnego

Wbrew temu, co często się mówi, Polska nie zobowiązała się w traktacie akcesyjnym do UE do wprowadzenia tego podatku już w 2012 r., nie oznacza to jednak, że temat ten będzie mocno odsunięty w czasie – podatek katastralny oznaczałby bowiem naprawdę spore dodatkowe wpływy do kas gmin.

 

Reasumując:

Podatek katastralny to sposób opodatkowania nieruchomości uzależniony od jej  wartości.

Uważam, że najprawdopodobniej zostanie on wprowadzony natychmiast po stworzeniu pełnego katastru nieruchomości w Polsce – pozostaje mieć nadzieję, że stawki nie będą tak porażające, jak te obowiązujące w innych krajach europejskich.

Zastosowanie/Kiedy możesz mieć taki problem:

 1. Jesteś właścicielem małego mieszkania w mieście, za które spłacasz kredyt i obawiasz się, czy Twoje dochody wystarczą na pokrycie dodatkowych opłat zawiązanych z własnością tej nieruchomości.
 2. Nabywasz nieruchomość w złym stanie i zamierzasz ją wyremontować, ale obawiasz się, czy związany z tym wzrost jej wartości nie spowoduje konieczności opłacania podatku, na który Cię nie stać.

Podstawa prawna:

 

Anna Łacinnik

Oswojone Podatki – Biuro Rachunkowe Wrocław

 

Niniejsze wyjaśnienie nie stanowi czynności doradztwa podatkowego w rozumieniu ustawy o doradztwie podatkowym z dnia 5.07.1996 r. Autor nie ponosi odpowiedzialności za wnioski i czynności podjęte na jego podstawie. 


JEŚLI POWYŻSZY ARTYKUŁ CI SIĘ SPODOBAŁ, POLEĆ GO PROSZĘ SWOIM ZNAJOMYM I PRZYJACIOŁOM:

Share

8 Responses to Podatek katastralny – prawda i mity

 1. wkod1 says:

  Juz glupi tytul: co Polsce grozi? Powinno byc: co Polska zyska ? :) SPRAWIEDLIWOSC ZYSKA! Bambry bogate maja wypas chaty , to niech placa! Ich nieruchomosci spadna z cen, a chatki biedniejsze zyskaja na wartosci :) Jak w Angli auta z duza pojemnoscia silnikow sa drogie, bo drogie ubezpieczenie. I na odwrot. Sprawiedliwie :)

  • bob says:

   aleś ty głupi , nawet mały domek na działce po dziadkach budowany 20 lat zrujnuje własćicieli

 2. lili says:

  To ty jesteś głupi Teraz ludzie mają problem z rachunkami a jak będzie trzeba zapłacić z 2% podatku od nieruchomości to tylko właśnie tych bogatych będzie stać reszta wyląduje w slamsch. Chyba nie masz nieruchomości? Jeśli nie, to zapłacisz więcej za wynajem 😀 Sprawiedliwość? biedni stracą wszystko a bogaci zapłacą więcej

  • mucha says:

   100% racji,ale jest to nieuniknione,nawet Salomon z pustego nie naleje

 3. adre says:

  co to znaczy “podatek naliczany od wartości nieruchomości byłby bardziej sprawiedliwy niż uzależniony jedynie od jej powierzchni”. Prcujesz, zarabiasz wreszcie stać cię na kupno domku w Konstancinie zamiast kupić taki pod warką i masz jeszcze od tego zapłacić podatek? To znaczy że jest to podatek nie od wartości gruntu, ale podatek od ciężkiej pracy – Twojej lub twoich ojców i dziadków
  Nie optujcie za socjalizmem – który równał, ale zawsze w dół

 4. karol says:

  bardzo dobry artykuł, sam posiadam dwie nieruchomości we Wrocławiu i niestety z roku na rok coraz więcej trzeba za nie płacić, państwo polskie robi wszystko co możliwe żeby skuteczniej sięgać do kieszeni podatników

 5. Bartosz says:

  Chyba wszystko zmierza ku temu, żeby się spakować i ruszyć w świat:(

 6. Katarzyna says:

  zgadzam się z karolem, ale podkreślam, że państwo też musi gdzieś szukać pieniążków. Szkoda tylko, że nie wszyscy po równo ponoszą ciężary podatków….

Back to top